Elektryczne maty grzewcze

Technologie grzewcze

Prezentujemy Państwu wybór różnorodnych nowoczesnych, a zarazem wysoko energooszczędnych technologii w zakresie ogrzewania, które będą idealnym rozwiązaniem do zastosowania w budynkach energooszczędnych i pasywnych:.

Pierwszą z propozycji jest zastosowanie elektrycznych mat grzewczych na siatce, dzięki czemu mamy możliwość wykonania ogrzewania podłogowego praktycznie w każdym pomieszczeniu. Za wyborem elektrycznych mat grzewczych przemawia wiele argumentów. Jednym z nich jest czynnik ekonomiczny, bowiem maty elektryczne mają tę przewagę nad tradycyjnym wodnym ogrzewaniem podłogowym, że są bezproblemowe podczas montażu, a przede wszystkim nie wymagają dużych nakładów finansowych związanych z rozkładaniem instalacji grzejnej, izolacjami, wylewaniem posadzek, czy podnoszeniem wyżej budynku, co w konsekwencji powoduje dodatkowe duże koszty itp.

Elektryczne maty grzewcze mają zaledwie kilka milimetrów grubości, co sprawia, że ich montaż jest możliwy bezpośrednio w warstwie kleju pod płytkami podłogowymi, czy panelami podłogowymi co sprawia, że szybciej odczuwamy ciepło, ponieważ nie ma tu konieczności ogrzewania grubej warstwy wylewki betonowej, jak ma to miejsce w przypadku tradycyjnego wodnego ogrzewania podłogowego. Siatkę, na której wykonana jest mata grzewcza możemy przycinać na dowolny wymiar, dzięki czemu mamy możliwość idealnego dopasowania maty do każdego pomieszczenia i mamy tę pewność, że cała powierzchnia pomieszczenia będzie ogrzewana. Poza czynnikiem ekonomicznym, argumentem przemawiającym na korzyść mat elektrycznych jest nasze zdrowie, co powinno być dla każdego z nas decydującym kryterium przy wyborze metody ogrzewania. W przypadku tradycyjnego wodnego ogrzewania podłogowego często dochodzi do nagrzania posadzki do temperatury nawet 40 stopni, co jest bardzo niekorzystne dla naszego zdrowia. Jak wiadomo, optymalna temperatura ciała człowieka to 36,6°C, gdzie różnica pomiędzy receptorami w naszych stopach, a podłogówką nagrzaną do 40 stopni jest zbyt wysoka.

Jest to szok dla każdego organizmu, dlatego tak wielu ludzi mieszkających w domach, w których zamontowano tradycyjne ogrzewanie podłogowe odczuwa problemy z puchnięciem nóg, ich mrowieniem czy drętwieniem i krążeniem krwi, co oddziałuje negatywnie na cały nasz organizm. Takie problemy nie występują w przypadku montażu elektrycznych mat grzewczych, ponieważ ogrzewana podłoga oddaje ciepło głównie przez promieniowanie, uwzględniając najkorzystniejszy dla człowieka rozkład temperatury powietrza . Maty elektryczne stanowią rodzaj ogrzewania niskotemperaturowego , gdyż ogrzewana podłoga osiąga temperaturę ok. 26°-28° stopni C, co jest korzystniejszą wartością dla naszej temperatury ciała. Jest to również wartość zbliżona do temperatury powietrza w pomieszczeniu, dzięki czemu nie występuje problem silnej cyrkulacji powietrza , a co najważniejsze ograniczone jest unoszenie się drobinek kurzu, jak to ma miejsce w pomieszczeniach z tradycyjnym ogrzewaniem podłogowym. Przy tradycyjnym ogrzewaniu podłogowym przy tak wysokich temperaturach, wszystkie nieczystości i kurz unoszą się z podłogi ku górze, gdzie wszystko jest wdychane przez domowników. Nie wspominając już o kurzu, który zanieczyszcza nam cały dom. Dlatego też wybór elektrycznych mat grzewczych jest idealnym rozwiązaniem dla osób z problemami zdrowotnymi np. alergie czy astma.

Ze względów ekonomicznych zaleca się wykonanie mat grzewczych na pasywnych płytach fundamentowych, wykonywanych przez naszą firmę. Przy dzisiejszych warunkach klimatycznych większość temperatur w zimie jest bliska zeru, co przy tradycyjnym ogrzewaniu podłogowym powoduje bardzo duże zużycie ciepła, ponieważ po nagrzaniu się betonu w nocy przy temperaturze na dworze w granicach 0 stopni lub minusowej, a w dzień jest temperatura plusowa, dochodząca do plus 10 -15 stopni, tradycyjne ogrzewanie podłogowe jest nieekonomiczne.